Znak obce

HTTP 404 [Page Not Found]

Požadovaná stránka
nebyla nalezena

Požadovaná stránka se bohužel na serveru nenachází.
Zřejmě byla odstraněna, přemístěna nebo přejmenována.

Úvodní stránka

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Zelené srdce > Na Skále 2023

Na Skále 2023Datum konání:
1.4.2023
Datum ukončení:
15.4.2023

V hlaveneckém remízku, byli jsme si na blízku
Dvě dubnové soboty (1. a 15.4.) jsme společnými silami dosadili stromy v sadu Na Skále (u hájenky), pověsili několik ptačích budek a vytvořili i malinké ještěrkoviště z opukových úlomků. Toto kouzelné místo s nádherným výhledem do kraje miluje také srnčí a dančí zvěř a bez ohledu na naši již několikrát vynaloženou práci s dosadbou sadu pořádají v těchto místech tajemná noční setkání s rituály, jejichž obětmi se často stávaly nově vysázené stromky. Ale všechna legrace jednou končí a tahle krásná okatá stvoření si k ničení budou muset najít něco jiného. 32 ovocných stromků (ořešáky, třešně, meruňky, hrušně a jabloně) jsme tentokrát opatřili ohrádkami z velmi silných kůlů, které jsme až do výšky 150 cm obalili lesnickým pletivem. Jako vždy jsme stromky přihnojili, ke kořenům přidali trošku té lepší prsti (zvláště tam, kde byla jáma až příliš opuková) a kolem kmínku vytvořili dostatečně velké zálivkové mísy, které jsme pokryli vrstvou štěpky.
Zvláště druhou sobotu jsme před akcí propadali trudomyslnosti, zda se sad podaří dosázet, jestli přijdou nějací dobrovolníci. Předcházející den celý propršel a ani předpověď na naše sázení nebyla příliš příznivá. Toho dne probíhající úklid obce (ukliďme si Česko-Hlavenec), svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu také nedával příliš naději na velkou účast. Naše skeptické úvahy se nenaplnily. Nejenže byl krásný bezvětrný a po dlouhé době nedeštivý den, ale přišlo i dost lidí. Dopoledne jsme sice začali sázet v menší partě, ale během dne, po úklidu, se postupně přidalo mnoho dalších nadšenců. Ve čtyři hodiny jsme měli hotovo. Možná se zdá, že 32 stromků je jako nic…to je pravda, vysadit stromek je téměř to nejlehčí… ale zhotovit každému bytelné kotvení a úvazky,
ochranu z pletiva a funkční zálivkovou mísu o průměru jednoho metru, to už znamená pořádný kus práce a to naši srdcaři umí. Vlaďko, Jirko a Tery, Luky, Mirko, Kačko L., Honzo, Jendo a Aničko, Kubo a Olí, Vojto a Edo, Jardo Tr., Markéto a Kamilo s dítky, Radku a Jarčo starostko, Jardo místostarosto, Milane a Vojto, Tondo, Pepo z Čelákovic, Zuzko z Otradovic, Pavle, Jasmí z Toušeně, Juráši, Kačko, Vrťo, Kubí a Juli….DÍKY, DÍKY, DÍKY. Že jste opět přišli. Velké poděkování také letí k Mysliveckému sdružení Hubertus, jmenovitě k Pepovi Demjanovi, Hlavenečákovi ze Skorkova, který pro nás připravil 10 stavebnic ptačích budek-sýkorníků. Čtyři z nich jsme na sázení sestavili (Milan stavil) a v sadě pověsili. Odkaz Toníka Štěpaře tak pokračuje dál… A samozřejmě obci Hlavenec, která našemu spolku letos opět udělila finanční grant, díky němuž jsme mohli stromky nakoupit (tentokrát v ovocné školce Mcely) patří upřímné dík. Hafanům Vendulce a Kocourovi děkujeme jako neúnavným myšilovům.

Za Zelené srdce Gábina, Markéta a Ája

SÁZEJME STROMKY
Sázejme rádi, sázejme stromky
nejen pro sebe, i pro potomky.
Naši otcové i naše matky
vkusně krášlili stromovím statky. –
Pěkná štěpnice, plná truhlice,
říkali rozumní dědové naši.
V květu i včely medu dost měly:
maminky medem sladily kaši.
A když slunéčko v krajinu pralo
a pot omýval osmahlá čela,
příjemný chládek stromoví dalo,
tam si hověla rodina celá.
Protož počněme stromky v zem klásti
K užitku obce, k okrase vlasti!
(Josef Mudra, ze sbírky Stromové a květinové slavnosti, 1908)